טיפים לרכיבה בשטח

דף הבית >> טיפים לרכיבה בשטח
ככל שענף האופניים צובר תאוצה ואיתו האפשרויות התיירותיות לרוכבי אופניים מתחילים, מזדמנים וכמובן "מקצועיים", כך עולה החשיבות של התנהלות נכונה בעת הרכיבה, דגש על בטיחות וכיוצא באלו. רכיבה על אופניים היא דרך נפלאה לעשות ספורט, לטייל בטבע או בעיר ולחוות חוויות מיוחדות רבות, אך חשוב גם לרכוב נכון ולתת את הדגש על הנקודות הרלבנטיות לסגנון הרכיבה ולרוכבים עצמם. ננסה לתת כמה טיפים לרכיבה בשטח, סגנון הרכיבה הפופולארי ביותר בישראל וזה שבאמת מציע הכי הרבה אפשרויות של מסלולים וטיולים.
 
בטיחות לפני הכל
 
זו אינה קלישאה! אין טעם לצאת לרכוב, ליהנות ולחוות מקומות מיוחדות אם לא שמים דגש על בטיחות ולא מצטיידים בהתאם. נפילה אחת, בלימה פתאומית וכיוצא באלו הם כל מה שצריך כדי להיות בסיכון להיפצע. ציוד בטיחות מתאים ורלבנטי לסגנון הפעילות הינו הכרחי, לצד טכניקת רכיבה ברמה המתאימה לסגנון המסלול כמובן. ציוד הבטיחות האלמנטרי הוא בראש ובראשונה קסדה – כך בעת נפילה/תאונה הראש נותר מוגן. ציוד בטיחות נוסף שרצוי להצטייד בו במסגרת טיפים לרכיבה בשטח כולל כפפות מרופדות ואיכותיות, מגני מרפקים וברכיים אם מדובר על רכיבה אגרסיבית וקשה, ציוד בסיסי של עזרה ראשונה, פנס אם נכנסים לשעות החשיכה במקרה וכיוצא באלו. כמובן שמומלץ לרכוב עם מכשיר סלולארי, בין אם אתם לבד ובין אם בקבוצה.
 
ציוד לרוכב
 
מבחינת ציוד לרוכב, אפשר לתת טיפים לרכיבה בשטח הכוללים שפע אדיר ויקר של ציוד, אך לא הכל הוא בגדר חובה. פריטים שבהחלט רצוי להצטייד בהם לרכיבות שטח, חלק הם חובה של ממש וחלק מבחינת איכות הרכיבה ונוחות, כוללים למשל: בקבוקי מים או תיק רכיבה עם שקית שתייה (כליטר לכל שעת רכיבה ככלל אצבע), מזון ונשנושים לדרך, בגדי רכיבה – טייץ מרופד וחולצת רכיבה, אפשר בלי אבל יותר נוח ונעים עם – אביזרים לתיקון פנצ'ר והחלפת פנימית, אביזרים וכלים לתיקונים בסיסיים באופניים, מחשב אופניים למעקב אחר ביצועים, מרחק וכדומה, סמארטפון לניווט ברכיבה ועוד שפע אפשרויות.
 
להתאים את המסלול ליכולת
 
סעיף זה הוא בטיחותי וגם מתקשר להנאה מהרכיבה – שצריכה להיות מהנה כמובן! חשוב להתאים את המסלול ליכולות הרכיבה ולכושר הגופני. אחרת אתם נמצאים בסכנה לבריאותכם וגם אם המסלול קשה מדי פשוט לא תיהנו ממנו.
 
דגשים לרכיבת שטח
 
יש אינספור שיטות רכיבה וטכניקות שונות שניתן וכדאי ללמוד ככל שמתמקצעים ברכיבה. אך מבחינת טיפים לרכיבה בשטח חשוב לשים לב לבסיס – לבלום נכון ועם "רגש", לשים לב בסיבובים על המהירות ועל הטיית הגוף על מנת למנוע נפילות, ובאופן כללי רכיבה זהירה בהתאם למסלול, ליכולות הרכיבה ולאופניים.
 
מבחינת אופניים, לרכיבות שטח נדרשות אופני שטח/הרים, ככל שהמסלול אגרסיבי ומורכב יותר כך נדרשים אופניים איכותיים ומאובזרים יותר מבחינת בולמים, מעצורים ושלדה חזקה. הבסיס ההכרחי הוא אופני הרים עם מהלכים, בולם קדמי ושלדת הרים המתאימה לרכיבות שטח (להבדיל מאופניים עירוניות).
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים